Kościół bł. Gorala


Lokalizacja: Lublin ul. Popiełuszki
Kategoria: architektura sakralna
Powierzchnia użytkowa: 720 m2

Projekt: 2009
Realizacja: -
Opis: 

Projektowana bryła kościoła jest syntezą bryły kościoła: proste ściany delikatnie rozrzeźbione przyporami, spadzisty stromy dach, wieża przylegająca do kościoła z wyraźnym krzyżem. Taka forma jednoznacznie kojarzy się z kościołem i nie może być inaczej interpretowana. Gdybyśmy  jeden z najstarszych lubelskich kościołów - Matki Boskiej Zwycięskiej – sprowadzili do geometrycznych brył, pozbawionych dekoracji otrzymalibyśmy podobną formę. Ponadto prosta bryła harmonizuje przestrzeń.
Większość kościołów na Lubelszczyźnie jest w białym kolorze. W wybranej lokalizacji biały kolor kościoła będzie zdecydowanie najlepszy, gdyż nie będzie wprowadzał dodatkowych kolorów w  przestrzeń. Spadzisty dach rzuca znacznie mniej cienia na pobliski budynek mieszkalny. Ściany boczne mają wysokość zbliżoną do pobliskich budynków.
Kościół jest cofnięty od ulicy – dzięki temu tworzy się przed kościołem plac. Powstanie on po zakończeniu budowy kościoła i rozebraniu istniejącej kaplicy. Będzie on spełniał różne funkcje. Będzie zapewniał wiernym bezpieczne wyjście z kościoła oraz stwarzał przestrzeń do spotkań przed i po mszy, będzie ułatwiał wyjście procesji z kościoła, będzie miejscem ognia podczas liturgii wielkosobotniej.
Fasada frontowa, pozbawiona dekoracji, ma szerokie podcięcie – podcień, w którym znajduje się wejście do kościoła. Ogromna tafla szkła otwiera przestrzeń wewnętrzną na plac przed kościołem, pokazując wnętrze zaprasza do środka. Brak dekoracji na fasadzie ma skupiać uwagę właśnie na przeszklonym wejściu do kościoła i na tym, co kryje wnętrze.
Zespół autorski:  mgr inż. arch.  Tadeusz  Bienias   I   mgr inż. arch.  Jarosław  Gromadka   I    inż. arch.  Piotr  Malec

 

AT3 Studio                         AL. 3-maja 5 lok.60                        00-401 Warszawa                        +48 602 737 946                     email:info@at3studio.pl